VYHLEDAVAČ PRODUKTU
Novinky

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Jak správně vybrat tiskárnu?

Každá tiskárna má svoje klady i zápory. V praxi je to tak, že díky své nízké pořizovací ceně se více využívají inkoustové tiskárny. Inkoustové tiskárny nalezneme většinou v domácnostech, kde mají své největší uplatnění pro tisk dokumentů, textů z internetu, návodů či tisku fotografií. Největší nevýhodou je nižší životnost a vyšší náklady na tisk stránky. V případě, že si chcete pořídit tiskárnu pro tisk fotografií či příležitostných textů je naopak dobrou volbou právě tiskárna inkoustová.

Laserové tiskárny mají především své místo ve firmách, ale pomalu si hledají cestu i do domácností. Pořizovací cena těchto tiskáren je oproti inkoustovým o něco málo vyšší. Nejlevnější jsou laserové černobílé tiskárny, které se vyznačují velmi dlouhou životností, nízkou cenou tisku na jednu stránku a hlavně a jednoznačně možností tisku vysokého počtu stránek měsíčně. Dražší variantou jsou barevné laserové tiskárny. I ty mají stejné výhody jako černobílé. V případě, že chcete tisknout větší množství textu, tak je dobré pouvažovat nad tiskárnou laserovou.

Vždy záleží především na tom co s danou tiskárnou chcete tisknout

1.Tisk černobílých dokumentu

A) Tisknete málo, ale aspoň pravidelně - stačí nejlevnější inkoustové tiskárny/multifunkční zařízení značky Hp nebo Canon. Například Canon MP 282 nebo Hp 1050. Není třeba pořizovat dražší phototiskárny (rozdělené barvy). Není nutné mít barevnou cartridge plnou (vypnete ukazatel hladiny inkoustu) stačí černobílá. Podstatné je alespoň 1x týdně tisknout jinak dojde k zasychání trysek.

B) Tisknete více dokumentů - nejlepší varianta je laserové zařízení například Hp P1102, pokud potřebujete multifunkční zařízení tak Hp M1132. Jednak snížíte náklady na tisk a vzhledem k laserové tiskárně si nemusíte hlídat četnost výtisku.

2.Tisk černobílých a barevných dokumentů

A) Tisknete málo, ale alespoň pravidelně - platí stejné pravidlo jako u černobílých tiskáren. V dnešní době spíše tiskárny Canon (mají větší obsah inkoustu než Hp). Není třeba pořizovat phototiskárny (rozdělené barvy). Doporučujeme například Canon MP 282 a novější modely na 2 cartridge jsou optimálním řešením.

B) Tisknete hodně a to i barevně - zde se rozhodně vyplatí investovat do laserových tiskáren avšak i zde je důležité si správně vybrat. Nejkvalitnější značkou u nás na trhu je dle našeho názoru japonský výrobce Brother, následovaný společně Hp a Canon pro maxi objemný tisk pak doporučujeme OKI. Kvalitním řešením je Brother DCP-9020 nebo menší zařízení HPLaserJet Pro 100 Color MFP M175nw.

3.Tisk Fotografii

Zde se Vám jistě vyplatí investovat do inkoustových phototiskáren. Laserová tiskárna nedokáže vytisknout kvalitní fotky ve vysokém rozlišení v důsledku nalepování prášku na podklad, zatímco inkoust se do podkladu vpíjí a vytváří tak kvalitnější obraz. K tisku fotografií doporučujeme vždy kupovat tiskárnu s oddělenými zásobníky a to především značky Canon, Hp či Epson. Tiskárny Epson používají pigmentový, zcela odlišný inkoust a jejich fotografie jsou nejkvalitnější, ale také nejdražší. Bohužel tiskárny Hp sice tisknou kvalitně a dá se říct relativně levně, ale ať nechceme výrobce přímo obviňovat tisková hlava dost často déle než 3 roky nevydrží. Nejrozumnější je tedy zařízení společnosti Canon a to třeba novější Pixma Ip 7250. Problému s tiskovou hlavou se taky nejspíše nevyhnete, ale pořizovací cena zařízení je nižší než u Hp.

Další parametry jako wifi, duplexní tisk (ten je na tiskovém zařízení pomalu nejdražší) či spotřebu energii v těchto nápovědách nezohledňujeme, berte tento návod pouze jako všeobecný.