VYHLEDAVAČ PRODUKTU
Novinky

Získávejte nejnovější informace a akční nabídky z našeho eshopu.

Slovník pojmů

Cartridge neboli kazeta


je vyměnitelná kazeta s inkoustem a tiskovou hlavou. Je opatřena kontakty, které zajišťují obousměrnou komunikaci kazety s tiskárnou. Úkolem kontaktů je pohlídat hladinu inkoustu v kazetě, správnost usazení v tiskárně a expirační dobu kazety.

Inkoustový zásobník

je vyměnitelná nádržka s inkoustem bez tiskové hlavy (ta je součástí tiskárny). Je opatřen čipem, který zajišťuje obousměrnou komunikaci kazety s tiskárnou. Úkolem kontaktů je pohlídat hladinu inkoustu v kazetě, správnost usazení v tiskárně a expirační dobu kazety.


Toner, tonerová cartridge neboli zásobník toneruje vyměnitelný zásobník toneru. Je též opatřena čipem, který zajišťuje obousměrnou komunikaci tonerové kazety a tiskárny. Její čip má za úkol pohlídat hladinu inkoustu, správnost usazení v tiskárně, expirační dobu cartridge


Startovací kazeta nebo cartridge


Je kazeta nebo cartridge, která je součástí nově zakoupené tiskárny. Startovací kazeta je oproti standardním kazetám, které jsou volně prodejné, plněna asi do ½ svého obsahu, tzn. že její výtěžnost je nižší.Většinou nejsou vhodné k renovaci!


Originální Cartridge, zásobník, kazeta, toner je kazeta (cartridge, toner) vyrobená stejnou firmou, která vyrobila Vaši tiskárnu. U originální tiskárny Vám výrobce garantuje výbornou kvalitu tisku, bezproblémový tisk a 100% kompatibilitu s tiskárnou.


Alternativní kazeta, zásobník, toner je kazeta vyrobená firmou, která buď vyrábí neoriginální kazety nové. Ty pak projdou procesem předvýroby tak, aby byla znovu schopny tisku a byly rovnocennou náhradou za originální inkoustové kazety či tonery. Většinou projdou kompletní renovací včetně veškerých dílů.

Drum jednotka neboli zobrazovací či válcová jednotka

je součástí řady laserových tiskáren, kdy tonerová kazeta neobsahuje zobrazovací válec nutný pro tisk, a proto je součástí spotřebního materiálu také tato zobrazovací jednotka. (Ekvivalent tiskové hlavy u inkoustových tiskáren) Nejběžněji tento materiál využívají některé barevné laserové tiskárny HP nebo Canon a v hojném počtu také černobílé Brother nebo Lexmark či barevné Minolta a OKI.


Válec – zobrazovací válec u laserových tiskáren. Válcem se rozumí zařízení, na které se z toneru nanáší prášek před vypálením. Je důležité se jej nedotýkat a chránit před slunečním světlem jinak dojde k jeho znehodnocení.


Čip je umístěn na kazetě a elektronicky komunikuje s tiskárnou.


Inkoustová plnící sada


je sada samostatných inkoustů v lahvičkách pro vlastní plnění. Balení obsahuje, inkoust, stříkačky, jehly, rukavice, návod, popřípadě stojánek k odsátí vzduchu. Sada slouží k naplnění již prázdných inkoustových kazet.Zapékací jednotka – fixační jednotka součást laserových tiskáren, přičemž se toto zařízení skládá ze dvou částí a to ze dvou válců. Jeden válec je teflonový. Protilehlý válec bývá ze silikonu. Účinkem vysoké teploty až 2000 stupňů C se rozpouští pigmentový prášek a je přitlačen na papír. Tímto vzniká kvalitní a stabilní obraz tisku.


Výtěžnost 
tisku


tím rozumíme množství inkoustu nebo tunerového prášku na počet vytištěných stran. Standarně je počet tisku uváděn při 5% pokrytí (běžná strana textu). Skutečná výtěžnost bude záviset na obsahu stránky. Dokumenty s vysokou tiskovou hustotou, může dávat nižší výtěžnost než podle standardu ISO, zatímco dokument s nižší hustotou, jakým je například organizační diagram, bude mít tiskovou výtěžnost vyšší. Tisk, který používá v základu jedinou barvu, bude mít za následek nižší výtěžnost pro danou barvu a naopak vyšší pro barvy, které se tolik nepoužívají. Dosažená výtěžnost bude záviset na tom, co tisknete.
Někteří uživatelé inkoustových tiskáren tisknou několik stránek najednou a pak hodiny, někdy i dny, je tiskárna nevyužitá. Při tomto režimu zahájení/ukončení tisku využívají inkoustové tiskárny určité množství inkoustu pro udržení čistých a průchodných tiskových trysek. Toto je důležité pro údržbu vaší tiskárny a pro zajištění stejně kvalitního tisku, jako když byla tiskárna nová. Ovšem může to mít za následek, že výtěžnost inkoustu bude nižší při opakovaném tisku dokumentu podobného obsahu.

Podle pokynů testování standardu ISO 24711 se tiskne standardní sada pěti stránek 8 × 11 palců neustále až do vyčerpání tiskových kazet. Z mnoha důvodů tyto testovací podmínky nemusí přesně odrážet každodenní skutečnost. Proto by výtěžnost standardní testovací stránky podle ISO měla být používána jako výchozí a nikoliv jako odhad skutečné výtěžnosti, kterou je možné získat z tiskárny a tiskové kazety. Skutečná výtěžnost je ve skutečnosti dána obsahem tiskové stránky, četností tisku, nastavením využití inkoustu v tiskárně a ostatními vlivy.