Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
14.11.2021
Nově u nás najdete kompatibilní tonery HP W2410A-W2413A (č. 216)
Nově jsme do naší nabídky zařadili kompatibilní tonery s  Hewlett-Packard W2410A-W2413A (č. 216), W2070A-W2073A (č. 117) a W2210A-W2213A (č. 207)   číst celé
01.02.2021
Možnosti Dopravy
Rozšířili jsme síť partnerských doprávních společností a nově si balíček s tonery můžete nechat zaslat kromě Českou poštou, PPL a Zásilkovnou také s... číst celé
01.11.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, On... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Další užitečné informace
  3. Jak správně postupovat s tiskárnou
  4. Jak správně vybrat fotopapír ale i obyčejný papír?

Jak správně vybrat fotopapír ale i obyčejný papír?

Fotopapíry

Konečná fotografie v papírové podobě vzniká řadou za sebou následujících kroků, z nichž každý má vliv na konečný výsledek. Je samozřejmé, že kvalitní tisk získáme pouze z dobré digitální fotografie, nahrané do počítače, případně upravené ve Photoshopu či přímo nahrané do tiskárny. Nevhodná úprava fotografie však může pokazit výsledek. Vysokou kvalitu tisku získáme pouze na fototiskárně s vysokým rozlišením (malá velikost nastřikované kapky inkoustu) a s co nejvyšším počtem oddělených  inkoustů. Tiskárny se dvěma cartridgema (pouze černá a barevná cartridg) nejsou zcela vhodné na tisk fotografii a v současnosti vysoký standard tisku znamená šest až osm inkoustových zásobníků.. Do tiskárny je pak třeba vložit správně zvolený fotografický papír, který je kompatibilní se zvolenými inkousty a způsobem, kterým tiskárna nanáší inkoust. 

Druhy fotopapíru a rozdělení

 

Fotopapíry jsou od běžných papíru vybaveny speciální emulzí - tzvanou vrstvou přijímající inkoust díky které se inkoust nerozpijí a nevybledává tak jako na běžném papíru pro dokumenty.

 

 

Dle velikosti - Na trhu je spousta druhu fotopapíru s různou jakkostí a v různých velikostech pro inkoustové a termosublimační laserové tiskárny. U nás najdete především velikosti 10x15cm, 13x18cm, A5, A4 a také A3, jenž odebírají nejen firmy zabývající se fototiskem, ale také některé fotolaby a proto si stojíme za jejich kvalitou.

Dle materiálu a povrchu - Dle použitého materiálu a povrchu dělíme fotopapíry především na dva základní typy a to lesklý a matný a jedná se o takzvanou texturu papíru.

Lesklý fotopapír je vhodný především k pestřejšímu a věrohodnějšímu zachycení barev, avšak s menší výdrží na slunečním světle (přesto se jedná o řadu let). Je vhodný především na fotografie zcest oslav a podobně, kde zachycujete radostné okamžiky.

Matný fotopapír je vhodný především pro čenobílý tisk fotografií, kde vynikne více kontrast a má delší životnost na přímém slunci. Je vhodný na tisk krajiny a umístění do rámečku za sklo.

Třetím typem je takzvaný Barytový fotopapír, jenž je určen především pro profesionální tisk obrazů a malování již pro galerie a uměleckou tvorbu.

 

 

Hodnoty jenž nám určují kvalitu papíru

 

Gramáž - Gramáž papíru udává v podstatě váhu fotopapíru v gramech na 1m2.

Gramáž papíru je důležitá k jistotě, že Vaše tiskárna dokáže tisknout na větší gramáže (ne vždy je to pravidlem), většina tiskáren zvládne fotopapíry do gramáže 260g, s vyššími už mohou mít problémy a je tedy potřeba se ujistit o podpoře Vaši tískárny u vyšší gramáže.

Zároveň platí že čím vyšší gramáž papíru, tím kvalitnější fotografie - inkoust se totiž vsakuje do hloubky papíru a tvoří ltak lepší kontrast, stejně tak jako čím větší gramáž tím větší pevnost fotopapíru a nedochází k jeho zkroucení. Pokud je gramáž přílíš malá fotopapír se může kroutit a je tak vhodná především do pevných rámečků, na tisk vizitek či reklamních materiálu.

Světlost se vyjadřuje v jednotkách od 1 do 100, přičemž 100 je nejsvětlejší papír. Fotografické papíry mají hodnotu 90, obyčejné cca 80. Čím je tato hodnota vyšší, tím budou čistší barvy na fotografii.

Opacita je poměr světla dopadajícího na papír ku světlu, které papírem projde a jedná se tak o míru neprůhlednosti papíru. Příliš průhledný papír vadí při prohlížení, kdy například prosvítá stůl, na kterém papír leží, nebo může být vidět tisk na druhé straně papíru a platí tak, že čím je papír neprůhlednější tím lépe. Pro praktické účely se vyjadřuje v jednotkách od 1 (zcela průhledný materiál) do 100 (zcela neprůhledný) a fotografické papíry mají takto vyjádřenou opacitu mezi 94 až 97.

Klasický Xeroxový kancelářský papír

Říkáte si proč je na trhu tolik "klasických" druhů papíru na tisk dokumentu? Většina výrobců si nechává vyrábět papíry tak, aby co nejlépe vyhovovaly tiskové hlavě či barvám v cartridgích. Standartní papíry mají gramáž mezi 80h/m2 až 100g/m2. Levnější papíry jsou obecně méně kvalitnější  a na povrchu obsahují jemné nedokonalé opracované částečky, které po dlouhodobějším používání mohou poškodit tiskovou hlavu, ucpávat miničástečky tiskové cartridge či u laserových tonerů hůře nanášet prášek. Také může docházet k rychlejšímu opotřebení součástek, k posuvu papíru atd. Dražší papíry jsou hladší, jsou těchto částeček zbaveny a proto přispívají k co nejdelší životnosti a správné funkčnosti tiskárny. Ať se to tedy zdá jako maličkost i správným výběrem kancelářského papíru pomáhate k delší životnosti tiskárny. 

V praxi tak záleží zda vybíráte papír za A - pro čenobílý nebo barevný tisk? Na méně kvalitním papíře určeném pro černobílý tisk budou barvy vybledlejší, zatímco na čím kvalitnějším papíře tím ostřejší bude kontrast a věrehodnost tisknutých barev.

Za B - Záleží také zda bude tisknout oboustraně nebo jednostraně. Papír má vždy připravenou (hladkou) tiskovou plochu buďto na jedné nebo obou stranách papíru. V případě, že používáte jednostranný papír na oboustranný tisk výrazně snižujete životnost tiskárny, jelikož se musí vypořádavat s neupravenou plochou čímž dochází k většímu opotřebování tiskové hlavy, cartridgi, ale i podavačů papíru.

Za C - Je důležité si ujasnit zda budete tisknout obyčejné obrázky či fotografie - platí oba předchozí body a zároveň se také zaměřte na bělost papíru - opět platí čím vyšší tím lepší - na tisk fotografii jsou vhodné papíry s bělostí CIE 165 a vyšší, zatímco na obyčejné obrázky stačí i nižší bělost. 

Za D - S bodem B a hladkostí papíru souvisí také tento bod. Zamyslete se nad tím zda tisknete mnoho dokumentů za sebou nebo pouze třeba po 2 papírech. V případě, že tisknete více dokumentu za sebou je lepší zvolit kvalitnější papír, jelikož tím snižujete riziko zasekávání papíru díky jeho méně kvalitním povrchu.

Za E - Poslední bod se týká ekologie. K tisku interních dokumentů mužete využít recyklovaný papír (který je spíše tmavší "došeda") ale pro interní dokumenty či faktury jistě postačí a může Vám dělat radost, že každým tiskem ušetříte nějaký stromeček.

 

Další tipy pro krásné fotografie

Fotografické papíry si zpravidla nechávají výrobci tiskáren vyrábět na míru pro svoje tiskárny. Jim konkuruje řada alternativních výrobců a distributorů, jejichž papíry jsou zpravidla levnější než originální či doporučované. Chceme-li zůstat na bezpečné straně z hlediska kvality, je vhodné zejména v začátcích používat papíry spolu s inkousty doporučovanými výrobci tiskárny. Ti mají k dispozici rozsáhlé testovací laboratoře, ve kterých se testují jak kvalita tisku, tak i jejich trvanlivost pomocí náročných vlastních metodik i metodik standardizovaných - např. respektovaný Wilhelm Imaging Research, Inc.

Blednutí fotografie je způsobeno vlivem některých látek obsažených ve vzduchu ( např. velmi agresivní je ozon), vyšší teplotou a světlem (především škodí ultrafialová složka). Trvanlivost tisku, kterou je nutno posuzovat v souvislosti s použitým inkoustem, se zvýší, pokud fotografii zalaminujeme nebo je uložena v rámečku se sklem. Papíry s různou texturou a povrchovou úpravou mají jinou schopnost absorbovat (schopnost pojmout), která ovlivňuje stabilitu barev tisku. (Obvykle platí, že savější papíry (matné povrchy) mají větší stabilitu na světle než lesklé papíry, kde inkoust proniká většinou méně do hloubky).

Fotopapíry se skládají:

1. Z takzvané horní obrazové vrstvy v níž je vytvořen obrázek pomocí kapiček inkoustu, jenž určuje povrchovou úpravu a je odolná vůči blednutí barev a vlivu vody
2. Podkladové vrstvy, která absorbuje nosič inkoustu.
3. Plastové vrstvy jenž chrání papírový základ a brání pronikání vody a nosiče inkoustu do papírového základu.
4. Papírového základu, jehož vlastnosti určují světlost a bělost papíru, jeho tuhost a sílu a brání v jeho kroucení.

Na co si dát pozor

A - Papíry chraňte před vodou, výpary chemikálií, vysokou teplotou a slunečním zářením (samozřejmě i hotové tisky). 
B - Při manipulaci s fotopapírem se nedotýkejte tiskové strany prsty – otisky je velmi problematické dokonale odstranit (vhodné je používat textilní rukavice).
C - Při narovnávání pokrouceného fotopapíru, zvláště větších rozměrů, se těžko vyhnete otiskům prstů. Je vhodné dát papír do plastového sáčku a teprve potom se jej pokoušet narovnat kroucením opačným směrem nebo v krajním případě o hranu stolu.
D - Fotopapír s matným povrchem není tak choulostivý k otiskům prstů, jako jsou papíry lesklé.
E - Při předběžných zkouškách tisku můžete ušetřit, když použijete běžný papír pro inkoustové tiskárny.
F - Při vkládání papíru do tiskárny dávejte pozor na správnou stranu (na zadní straně bývá vodotisk).
G - Hotové fotografie při skladování na sobě proložte obyčejným kancelářským papírem.
H - Dbejte na dostatečnou dobu schnutí fotografií po jejich vytištění. Dobu uvedenou v návodu berte jako minimální (skutečná doba závisí na vlhkosti a teplotě okolního vzduchu). Fotografie nesušte na přímém slunci.
I - Rovněž proto nenechávejte fotografie, na kterých vám záleží, ve výstupním zásobníku tiskárny.
J - Chcete-li vytištěnou fotografii uložit do rámečku pod sklo nebo zalaminovat, počkejte nejméně půl hodiny, raději celý den.
K - Černobílé fotografie vycházejí zpravidla lépe na fotopapíru s matným povrchem. Lesklé papíry jsou citlivější na nechtěné barevné odstíny.
L - Pro začátek doporučuji používat doporučené papíry; experimentovat s papíry od alternativních výrobců je dobré až po získání určitých zkušeností.

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Copyright © 2020-2021 Drtoner
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz