Logo
Nevíte si rady? Zavolejte.
Po-Pá 10:00-18:00
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
14.11.2021
Nově u nás najdete kompatibilní tonery HP W2410A-W2413A (č. 216)
Nově jsme do naší nabídky zařadili kompatibilní tonery s  Hewlett-Packard W2410A-W2413A (č. 216), W2070A-W2073A (č. 117) a W2210A-W2213A (č. 207)   číst celé
01.02.2021
Možnosti Dopravy
Rozšířili jsme síť partnerských doprávních společností a nově si balíček s tonery můžete nechat zaslat kromě Českou poštou, PPL a Zásilkovnou také s... číst celé
01.11.2021
Možnosti platby
Rozšířili jsme síť partnerských platebních společností a nově můžete kromě stávajících možnosti platby Dobírkou, Převodem na účet, Platbu kartou, On... číst celé
Zobrazit všechny novinky
  1. Úvod
  2. Další užitečné informace
  3. Možné problémy s tiskem
  4. Základní kalibrace monitoru pro lepší barevné výtisky

Základní kalibrace monitoru pro lepší barevné výtisky

Pro věrohodnodnější zachycení barev tisknuteho obrázku a jeho nejlepší vizuální podobu výtisku je dobré zkalibrovat monitor.

Kalibrování monitoru chceme zajistit především

A - přesné zobrazení tónu středních barev (tedy aby barvy odpovídaly skutečnosti) tedy gama
B - zřetelné rozlišení různých odstínů černé barvy tedy jas
C - zřetelné rozlišení různých odstínů bílé barvy tedy kontrast

Aby mohl monitor správně zobrazovat bílou barvu, musíme mu určit teplotu bílé barvy a od tohoto pevného bodu pak bude odvozovat všechny ostatní barvy. Obvyklá teplota bílé barvy je 6500K. Hodnota gama potom ovlivňuje tón středních barev (např. barvy pleti).

Postup pro základní kalibraci monitoru

  1. Monitor kalibrujte až když je provozně zahřátý, ccca po 20 minutách a nejlépe v zatemněné místnosti, bez dalších světelných zdrojů.
  2. Zjistěte si možnosti vaší grafické karty a poznamenejte si nastavené hodnoty monitoru před tím, než je začnete měnit, abyste se měli k čemu případně vrátit

Postup kalibrace:
1. Umožňuje-li to váš monitor, vyberte v jeho menu přednastavení bílé barvy na 6500K nebo, máte-li, sRGB vyberte v menu: Vyvážení bílé, Color Preset nebo Color Temperature.
2. Jas nastavte tak, abyste byli na následujícím obrázku schopni od sebe rozlišit první dva stupně černé barvy označené čísly 0 a 10.

scale
3. Kontrast nastavte tak, abyste byli na následujícím obrázku schopni od sebe rozlišit poslední dva stupně bílé barvy označené čísly 90 a 100.
scale
4. Pokud váš monitor ukazuje hodnoty gammy v číslicích a ne pouze jako gamma1, gamma2 nebo low, medium, high, nastavte hodnotu na 2,2 (u Microsoftu nebo Linuxu) nebo 1,8 máte-li Apple. Nastavení této hodnoty bývá přímo v menu samotného monitoru.
scale

5. Pokud váš monitor tímto nastavením nedisponuje, otevřete ovládací panel vaší grafické karty (ATI, nVidia) a nastavte gama příslušným šoupátkem. Opět, na předchozí obrázek koukejte ze vzdálenosti alespoň jednoho metru.

Na závěr zkontrolujte svůj výsledek na několika fotografiích a této pomůcce. Měli byste být schopni rozlišit jednotlivé stupně šedé barvy (tedy černé i bílé), pleťové tóny i všechny další barvy by měly být přirozené. 

Více se také můžete o problematice dozvědět na tomto videu https://www.youtube.com/watch?v=h1V3rlbLvFQ

Nastavení ve Windows 7 a novějších verzích

Od Windows 7 je součástí operačního systému nástroj Kalibrace barev displeje, díky kterému nastavíte displej počítače tak, aby barevné podání působilo přirozeně. Průvodce vám pomůže nastavit Gamma hodnotujaskontrast a vyvážení jednotlivých barevných složek.

Pro spuštění nástroje Kalibrace barev displeje stiskněte klávesovou zkratku [Windows]+[R] a napište příkaz »dccw«. Potvrďte příkaz klávesou [Enter] nebo klikněte na »OK«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

První okno Kalibrace barev displeje zobrazí požadavek na přesunutí okna na displej, který chcete kalibrovat. To se týká jen uživatelů, kteří používají více displejů.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pokud je to možné, nastavte pomocí ovládacích tlačítek displeje výchozí nastavení barev. Potom pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Podívejte se, jak má vypadat správné nastavení hodnoty Gamma a pokračujte pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V tomto okně upravte hodnotu Gamma tak, aby co nejvíce odpovídala vzoru z předchozího okna. Až budete spokojeni pokračujte k dalšímu kroku tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V ovládacím menu displeje najděte prvky pro úpravu jasu a kontrastu (brightness, contrast). Pokračujte v průvodci pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Prohlédněte si vzor nastavení správného jasu obrazovky a pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí ovládacích prvků displeje upravte jas (brightness) tak, aby bylo možné na obrázku odlišit košili od obleku a zároveň bylo písmeno X stěží rozpoznatelné. Až budete mít jas nastaven podle obrázku, pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Před úpravou kontrastu si prohlédněte vzor nastavení správného kontrastu a pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí ovládacího prvku pro nastavení kontrastu (contrast), nastavte kontrast na nejvyšší hodnotu, při které jsou ještě vidět záhyby a knoflíky na košili. Po správném nastavení můžete pokračovat tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Dalším krokem kalibrace barev displeje bude nastavení vyvážení barev. Pokračujte k dalšímu kroku tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pomocí posuvníků ve spodní části okna odeberte všechna zabarvení z šedých sloupců. Až budete s nastavení spokojeni pokračujte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V posledním kroku průvodce si ještě můžete porovnat novou kalibraci s předchozí kalibrací.

Pokud budete chtít ještě nastavit správné zobrazení textu na obrazovce, ponechte zaškrtnutí u volby »Po kliknutí na tlačítko Dokončit spustit nástroj ClearType Tuner, který zajistí, aby se text nadále zobrazoval správně (doporučeno)«.

Nyní klikněte na tlačítko »Dokončit«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Pokud jste v posledním kroku ponechali zatrženou volbu pro spuštění nástroje ClearType Tuner, zobrazí se průvodce pro optimalizaci textu ClearType. Můžete pokračovat tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Průvodce nejdříve zkontroluje, zda máte monitor nastaven na své nativní rozlišení. Pokud by tomu tak nebylo, nabídne vám průvodce možnost změnit nastavení rozlišení na nativní hodnotu vašeho displeje. Pokračujte pomocí tlačítka »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Průvodce vám nabídne několik ukázek textu, z nichž vyberte tu nejlepší. Na další krok vždy přejděte tlačítkem »Další«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

V posledním kroku je zobrazena informace o dokončení optimalizace zobrazení textu. Můžete stisknout tlačítko »Dokončit«.

Kalibrace barev displeje ve Windows

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli
Nepropásněte novinky, akce a slevy!
Můžete se kdykoli odhlásit. Zasíláme jednou za 14 dní.
Copyright © 2020-2021 Drtoner
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz